Informácie o nás

Strana práce je stranou obyčajných ľudí, sociálnej spravodlivosti a ochrany slabších. Staviame naše hodnoty na úcte, viere, slušnosti a porozumení. Základom pre životkaždého človeka je práca, ktorá je pre neho zdrojom príjmov, sebarealizácie a spoločenských kontaktov. Súčasný systém vyrobil zo státisicov Slovákov stratenú generáciu, ktorá si nedokáže nájsť prácu, lebo jej jednoducho niet. Pre Stranu práce je najdôležitejšie znovu vytvoriť podmienky pre to, aby každý, kto chce pracovať si prácu našiel.

.Každý, kto chce pracovať, má právo pracovať!

Strana práce vznikla 20. 1. 1946 a existovala do 14. 3. 1948, keď' bola rozpustená. Následne pokračovala vo svojej činnosti od 20. augusta 1991.

 
Bipolárna stranícko-politická štruktúra na Slovensku (KSS-DS) vytvorená počas SNP začala v roku 1945 dostávať trhliny. Od leta sa čoraz silnejšie ozývali hlasy za založenie nových politických strán. Časť členov predvojnovej sociálnej demokracie nesúhlasila so zjednotením sociálnej demokracie a KSS 17. septembra Ich snahy intenzívne podporovalo vedenie Československej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Utvorenie celoštátnej sociálnodemokratickej strany by však bolo znamenalo odklon od budovania strán na národnom princípe, čím by vznikol precedens pre ďalšie politické strany. 
KSS sa proti tomuto kroku ostro vyhradila v liste z 26. októbra 1945, ktorý adresovala ČSSD. 
20. 1. 1946 sa v Bratislave uskutočnila konferencia, na ktorej 130 delegátov zo všetkých krajov Slovenska ustanovilo Stranu práce, zvolilo 32-členný rozšírený akčný výbor strany. Čestným predsedom Strany práce (SP) sa stal Dr. Ivan Dérer (na fotke), predsedom Ivan Frlička, podpredsedom Alexander Bahurinský, jednateľom Š. Struhárik. 
Akčný výbor SP predložil 26. 1. 1946 žiadosť o prijatie do Národného frontu a vydal vyhlásenie k "Slovenskému ľudu". 
Strana práce - SP vydávala aj ústredný tlačový orgán denník Hlas práce. Neskôr k nemu pribudol Vestník pre funkcionárov sociálnej demokracie na Slovensku a "československý východ` na východnom Slovensku. 
Vo vyhlásení k "Slovenskému ľudu" z 26. 1. 1946 i v predvolebnom "Ohlase k slovenskému voličstvu" sa strana hlásila k revolučnému odkazu a výsledkom SNP a stavala sa za očistu verejného života. V hospodárskej sfére kládla osobitný dôraz na potreby a požiadavky robotníckych a drobných maloroľníckych vrstiev, ale aj živnostníkov, remeselníkov a inteligencie.